Vysoké Tatry

(...čtyřdenním přechodem na těžko z Tatranské Lomnice k Štrbskému Plesu...)

23. až 26. 09. 2012

Lokalizace :

Výchozí bod naší cesty, Tatranská Lomnice, leží asi 370km východně od Brna, okres Poprad, Prešovský kraj, Slovenská republika

Zajímavosti a fakta :

Vysoké Tatry - nejvyšší pohoří jak Slovenska a Polska, tak celých Karpat se rozkládá v cca. 17km širokém a 26km dlouhém pásu na severu středního Slovenska. Nejvyšším vrcholem slovenské části je Gerlachovský štít (2655m n.m.), polské pak vrchol Rysy (2500m n.m.). Celkově zde můžete najít 26 vrcholů vyšších než 2500m z nichž většina je dostupná dle platné legislativy pouze za doprovodu dobře zaplacených horských vůdců (či s potřebným horolezeckým průkazem a dle daných pravidel...). Celkově jsou Vysoké Tatry velmi dobře dostupným a turisticky náklonným pohořím a to již jak díky turistické infrastruktuře (chaty, značené cesty, zajištění na exponovaných cestách), tak díky dopravní dostupnosti (autobusy, železnice, lanovky).

Doprava - z České republiky je nejlepší volbou pro dopravu do Vysokých Tater využití železnice. Na hlavní trase Praha - Olomouc - Ostrava - Poprad se dostanete několikrát denně pohodlnými vlaky s možnou lůžkovou úpravou. Vždy je ale třeba rozlišovat, jestli chcete pouze lůžkáč či vlak s možností výběru, protože některé spoje neposkytují standardní, tedy nelůžkové jízdenky. Cena za zpáteční jízdenku z Olomouce do Popradu vás vyjde cca. na 700Kč (s In Kartou). Z Popradu do Tatranské Lomnice pak můžete pokračovat velmi častými autobusovými spoji za 1,20Euro. A když už jsme u těch cen, zubačka ze Štrbského plesa do Štrby vás přijde na velmi příjemné 1Euro...:)

Jak to vidím já.... :

MAPA : SHOCART - 1097 - Vysoké Tatry - 1:50000

1.DEN - Neděle

Olomouc - Poprad - Tatranská Lomnica -      - Tatranská Lomnica, Lanovka (hotel Praha) -      - Metalurg -      - Pod Vyhliadkou -      - Šalviový prameň - Chata pri Zelenom Plese - Jahňací štít (2230m n.m.) - Chata pri Zelenom Plese

Vzdálenost : 15,9km

Výstup : 1293m

Sestup : 706m

První den přechodu vyrážíme po noční jízdě vlakem z Olomouce do Popradu a následném přesunu busíkem do Tatranské Lomnice po dobře značených cestách vedených především ve vichřicí zdecimovaných okolních lesích vzhůru směrem k Brnčálce. Cestička je spíše příjemná a už i v nižších polohách se objevuje sníh, ale podzimní sluníčko občasně vykukující přes mraky příjemně hřeje a to i přesto, že v noci teplota byla (a bude:) viditelně pod bodem mrazu. Na chatě necháváme věci (měli jsme sice rezervaci předem, ale rozhodně nebyla potřeba - ve Winterraumu jsme byli téměř sami a i v chatě bylo dle informací stále ještě místo) a už nalehko vyrážíme směrem na Jahňací štít poměrně náročnou turistickou cestou doplněnou na několika místech přidržovacími řetězy. V tuto dobu je cesta poměrně zasněžená a na několika místech především ve vrcholových partiích i notně zmrzlá, takže je potřeba být při výstupu zvlášť opatrný, ale vrcholové výhledy na podzimní Tatry jsou naprosto dechberoucí.

Tatranská Lomnica - část obce Vysoké Tatry, dříve prezentovaná spíše pod vlastním názvem, ležící v nadmořské výšce 850m na úpatí Lomnického štítu, na který se odsud dá pohodlně dostat lanovou dráhou (za cca. 40Euro zpáteční). Jinak také optimální východisko značených turistických tras pro vlastní přechod Vysokých Tater, místo s bohatou tradicí hoteliérství a sídlo TANAPu.

Chata pri Zelenom Plese - 1551m n.m. ležící chata obklopená nádherným vysokohorským reliéfem vznikla již v roce 1897, od roku 1950 pak byla nazývána jako Brnčalova chata (neboli Brnčálka) a to až do roku 1992, kdy byla přejmenována na současný název. Ubytování je možné jak v chatě samotné (14Euro, 7Euro sleva na OAV), tak v přilehlém Winterraumu ve vlastním spacáku a s možností topení v kamnech (6Euro bez možnosti slevy). Brnčálka byla jednoznačně nejpříjemnější chatou našeho putování a to jak díky romantickému ubytování na liduprázdné "samotce" winterraumu, tak díky velmi dobré kuchyni, servírující vynikající večeři i velmi bohatou snídani ve formě švédských stolů za příznivou cenu (5.50E a 8.50E). Více informací na http://chataprizelenomplese.sk/ .

Jahňací štít - nejvýchodnější vrchol Vysokých Tater, 2230m n.m. ležící Jahňací štít je turisticky volně přístupný po žluté turistické značce od chaty Pri Zelenom plese. Jedná se o poměrně náročný výstup vedoucí nejprve nízkou kosodřevinou, následně kolem dvojice malých ples obrovským horským kotlem až k řetězy zajištěnému řádně exponovanému výstupu na ostrý hřeben. Odtam již vede vysokohorská pěšina s občasnou nutností použití zajištění rukou na samotný vrcholek. Ten nabízí fantastické výhledy především na východní Bielanské Tatry a západní Lomnický štít. Z mého pohledu se jednalo o nejhezčí vrchol našeho výletu, který byl navíc notně okořeněn stíženou sněhem lehce zapadanou a zčásti i zledovatělou přístupovou cestou. Sestup je nutno absolvovat stejnou trasou.

 

2. DEN - Pondělí

Chata pri Zelenom Plese -      - Velká Svišťovka (2038m n.m.) - Skalnaté pleso - Zamkovského chata -      - Téryho chata -      - Priečne sedlo (2352m n.m.) - Zbojnicka chata

Vzdálenost : 20,9km

Výstup : 1666m

Sestup : 1298m

Od chaty vyrážíme poměrně velmi pozdě po snídani (9:30) a červenou značkou se šplháme po mrazivé noci slušně zledovatělým terénem vzhůru směrem na Svišťovku. Sluníčko nám sice parádně pálí do zad, ale i tak by se místy hodily pomalu i mačky... Cesta má vysokohorský charakter a na několika místech nabízí pro jistější šplhání i řetězy. Z dosaženého sedla na vlastní vrcholek je to doslova pár kroků a určitě stojí za to jej nevynechat. Sestup již vede po nenáročné kamenité stezce a pokračuje kolem Skalnatého plesa po Tatranské magistrále. Po vynikající polívce na Zamkovského chatě pokračujeme Malou studenou dolinou technicky nenáročným, ale v závěru poměrně exponovaným terénem na Téryho chatu a odtam pak v cca. 16h už při zatažené obloze a za sílícího větru vyrážíme k nejnáročnějšímu úseku cesty - výstupu přes Priečné sedlo - a následnému, za silného nárazového větru a blížící se tmy,  dlouhého sestupu ke Zbojnické chatě, kam dorážíme až těsně po 19. hodině. Velmi náročný a obtížný den!

Velká Svišťovka - nepříliš výrazný vrcholek nabízející ale nádherné výhledy z výšky 2038m n.m., označený maličkým dřevěným křížem. Výstup od Zeleného plesa je poměrně náročný a na několika místech zajištěný řetězy, naopak od Skalnatého plesa se jedná a snadnou kamenitou turistickou stezku.

Skalnaté pleso - morénové pleso ležící v nejnižším místě Skalnaté doliny v nadmořské výšce 1754m. U plesa můžete najít také velkou kamennou chatu s mezistanicí lanovky vedoucí na Lomnický štít a astronomickou observatoř. A krom toho všeho, jedná se o ideální fotografické místo oblíbeného Lomnického štítu.

Téryho chata - nádherná, v nadmořské výšce 2015m ležící kamenná chata je druhou nejvýše položenou chatou v Tatrách. Byla založena v roce 1899 na popud lékaře Edmunda Téryho, po němž také nese své jméno a který se zasloužil o rozvoj turistiky v Tatrách. Na chatě je možné ubytování i občerstvení, pro členy OAV se slevou.

Priečne sedlo - ostré skalnaté sedýlko ležící ve výšce 2352m n.m. je spojnicí Malé a Velké Studené doliny po žluté turistické značce. Jedná se o jednosměrnou cestu, takže je ji možno absolvovat pouze v uvedeném a námi prošláplém směru a to z důvodů její vysoké náročnosti, exponovanosti a velké části zajištěné řetězy (cca. 100 výškových metrů). Jednalo se určitě o nejlepší část naší cesty - největší zábavu:), která ale byla draze vykoupená ubývajícími silami v závěru obtížného dne i zhoršujícího se počasí (silný vítr, mlha, citelné ochlazení).

Zbojnicka chata - v nadmořské výšce 1960m ležící vysokohorská chata založená v roce 1907 a zrekonstruovaná po požáru v roce 1998. Ubytování je možné ve společné noclehárně na zemi na matračkách a s dvojicí teplých dek. Chata je bez sprchy ale s tekoucí užitkovou vodou, toalety jsou mimo objekt a nabízí slevu na OAV. Večeře byla výborná, snídaně naopak bohužel žalostná (obložený talířek). Celkově ale velmi dobrý dojem..

 

3.DEN - Úterý

Zbojnicka chata -      - Starolesnicka pol´ana -      - Hrebienok - Sliezsky dom - Batizovske pleso - sedlo pod Ostrvou (1966m n.m.) - chata pri Popradskom plese

Vzdálenost : cca. 24km

Výstup : 940m

Sestup : 1429m

Celou noc poprchává a ráno bohužel silně bez přestávky prší (i přestože s několika dalšími turisty čekáme zda to nepřejde a výhled počasí je víceméně pozitivní). Musíme tak chtě nechtě opustit plány vydat se přes atraktivní sedlo Prielom, Polský Hrebeň a případný výstup na Východní Vysokou a sestupujeme Velkou Studenou dolinou na v mlze obzvlášť fádní Tatranskou magistrálu. Tou popocházíme až na odporně odpudivý Sliezsky dom (cca. 15:00) odkud pokračujeme už za slunečného, ale notně chladného odpoledne dále po magistrále kolem krásného Batizovského plesa a pak s malou kochací přestávkou z sedla pod Ostrvou, ostrým a velmi náročným sestupem k chatě Pri Popradskom plese, kam dorážíme opět kolem 19. hodiny.

Tatranská magistrála - červeně značený upravený turistický chodník je nejdelší souvislou trasou ve Vysokých a Západních Tatrách a to již od roku 1937 (dle původních myšlenek publikovaných již v roce 1903!). Ve Vysokých Tatrách má trasa cca. 46km a na překonává ve výstupu 2800m a v sestupu 2000m. Nejvyšší nadmořské výšky dosahuje v sedle Pod Svišťovkou (2023m). Jedná se většinou o ryze turistický chodník často i po lesních cestách, jen s občasnými mírně obtížnými úseky, který by měl zvládnout každý turistický nadšenec i třeba v sandálkách:)

Sliezsky dom - odporný betonový horský hotel ležící ve výšce 1670m n.m. u Velického plesa v nádherném vysokohorském prostředí Velické doliny. Místo je často využíváno jako startovní pozice k výstupu na Gerlachovský štít. Krom hotelu a nóbl restaurace je zde také jídelna, která mě svojí nabídkou a kvalitou opravdu neoslovila...

Batizovske pleso - karové ledovcové pleso dosahující hloubky až 12m, ležící v nadmořské výšce 1884m přímo na Tatranské magistrále a nabízející krásné výhledy do okolní Batizovské doliny.

chata pri Popradskom plese - horská chata ležící v nadmořské výšce 1494m přímo u břehu Popradského plesa je sice na první pohled celkem vzhledná, na druhý však velmi předražená (15Euro za osobu a noc, na OAV sleva pouze 10%) a s katastrofální kuchyní (jediná chvála je panu kuchaři za to, že nám dal mrkev na sněhuláka a barmanovi, že nám nalíval Tatranský čaj i po zavíračce baru:). Ubytování je možno zajistit buď ve společných pokojích vybavených samostatnými postelemi s přikrývkou i ložním prádlem, či v sólo pokojích. Chata leží v optimálním umístění, nicméně její úroveň je značně chabá. Mnohem lepší ohlasy jsou na vedle stojící Majlathovu chatu, která byla však při naší návštěvě plně obsazena a jejíž kapacita je značně malá. Chata byla postavena na místě několika vyhořelých chat až v roce 1961 jako Chata kapitána Morávky, svůj současný název nese od roku 1989.

 

4.DEN - Středa

Chata pri Popradskom plese -      - Nad Žabím potokem -      - chata Pod Rysmi - sedlo Váha (2337m n.m.) - Rysy (2500m n.m.) - chata pri Popradskom plese -      - Symbolický cintorín -      -      - Pod Triganom -      - Štrbské pleso - Štrba - Olomouc

Vzdálenost : cca. 17km

Výstup : cca. 1080m

Sestup : cca. 1250m

Za foukání velmi silného větru se vydáváme zdolat nejvyšší polský vrcholek - Rysy. Do kapsy schováváme mrkev na sněhuláka, do batohu naopak proviant asi deseti zavařovaček s margulami, které neseme "za čaj" na chatu Pod Rysmi. Zásobovače ze sebe může udělat jakýkoliv dobrovolník a určitě to za ten zážitek stojí:) Cesta stoupá nejprve pozvolna, aby v jejím závěru přišel poměrně exponovaný obousměrný úsek opatřený řetězy. Jelikož jsou Rysy velmi oblíbeným turistickým vrcholkem, počítejte s tím, že se tu můžete na poměrně dlooohou dobu zaseknout. Nejedná se však o nějak náročný terén a lze jej s opatrností zdolat poměrně snadno i bez řetězů. Počasí je extrémní - zatahuje se od západu sice jen velmi pozvolna, ale fouká velmi studený nárazový vítr, takže chata je v obležení promrzlých čajíčkářů... závěrečný úsek stoupá nejprve do sedla Váha a pak pokračuje nezajištěným kamenitým terénem jednoduché lezecké obtížnosti až na vlastní vrchol Rysů. V celé vrcholové partii je vítr naprosto extrémní a to tak moc, že v nárazech i s námi hýbe o několik metrů, můžeme se o něj v krátkých okamžicích opřít celou váhou a někteří hubenější turisté jej musejí zdolávat po čtyřech:) Pro sestup je nutno použít stejnou cestu. Cestou na vlak ještě procházíme Cintorínem a pak už pokračujeme nenáročnou lesní pěšinou na zaslouženou večeři do Štrbského plesa...

chata Pod Rysmi - nejvýše položená chata v Tatrách je umístěna na ideálním vyhlídkovém bodě v nadmořské výšce 2250m přímo pod sedlem Váha v jedné z kotlin Mangusovské doliny. Původní chata byla postavena v roce 1933, od té doby však byla několikrát značně poškozena silnými lavinami (naposledy v letech 2000 a 2001) a musela tedy projít nákladnými rekonstrukcemi (naposledy 2010). Na chatě je příjemná obsluha, velmi příznivé ceny a dobrá kuchyně - a taky strááášně moc lidí...

Rysy - Nejvyšší vrcholek v Tatrách přístupný bez horského vůdce je tvořen vlastně trojicí vrcholků - severozápadním (2499,6m n.m., který je současně nejvyšší horou Polska), střením (2503m n.m., označovaný jako Slovenské Rysy) a jihovýchodní (2473m n.m.). Severozápadní vrcholek je navíc označen malým nerezovým křížem, hraničním patníkem a vrcholovou knihou. Současně je od roku 2000 veden jako hraniční přechod do Polska po červené turistické značce. Název pochází z řídce užívaného označení pro štěrbinu (skupinu roklí na západě od vrcholu) a nemá nic společného s kočkovitou šelmou. Z obou navštěvovaných vrcholů je parádní výhled jak na slovenské tak polské Tatry s několika nádhernými vodními plochami a rozhodně stojí za návštěvu. Tu ale kazí jeho opravdu vysoká turistická návštěvnost. Z Polské strany se jedná o velmi náročný výstup se závěrem vedoucím po úzkém skalnatém hřebenu (někdy příště;).

Symbolický cintorín - malý symbolický hřbitůvek umístěný na důstojném místě u Popradského plesa je tichým pietním místem věnovaným známým i neznámým obětem Vysokých Tater. Najít zde můžete malou kapličku, nespočet vzpomínkových náhrobků (desek) a krásné barevné dřevěné kříže. Hřbitov byl založen roku 1936.

Štrbské pleso - velmi známe morénové jezero ležící v nadmořské výšce 1346m a současně stejnojmenná obec s množstvím hotelů, horských apartmánů, skokanskými můstky a sjezdovkami. V obci je stanice zubačky vedoucí mimo jiné na další vlakové spoje ve Štrbě a také několik na první pohled luxusních restaurací, ze kterých se vyklubaly i příjemné hospůdky, kde se dá za relativně málo peněz dostat hooodně muziky:) My večeřeli v restauraci Furkotka (u nádraží naproti obřímu hotelu) a neměli jsme slov - příjemná obsluha i prostředí, obří porce a prostě vynikající jídlo!

 

Vysoké Tatry mi nabídly přesně to co jsem od nich celou tu dobu, kdy jsem se do nich neustále chystal a chystal nakouknout, přesně co jsem očekával... Krásné vysokohorské prostředí s náročnými trasami, opravdovou skalnatou turistiku z ČR skoro na dosah ruky, příjemné chaty i dobrou obslužnost. Současně ale také z druhé stránky věci poměrně hodně turistů, chaty (či hotely) které umíííí rejžovat a nesmyslnou politiku ochránců TANAPu, která vás pustí (zdarma bez průvodce) jen na minimum místních skalek... Ať tak či tak, výlet se nám vydařil, procházku jsme si patřičně užili a já už jen sledoval, kam se vydat příště - a cílů není málo;)

(c) Tomáš Kříž 07. 10. 2012